👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق مدیریت بررسی دگرگونی های صادرات و اقتصاد كشور

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق مدیریت بررسی دگرگونی های صادرات و اقتصاد كشور

تحقیق مدیریت بررسی دگرگونی های صادرات و اقتصاد كشور

تحقیق مدیریت بررسی دگرگونی های صادرات و اقتصاد كشور

مقدمه

جهان  و جامعه بشری گرفتار شكاف و دو پارگی ژرف و عمیقی است: دوپارگی و شكاف بین بخش پیشرفته و بخش كم رشد و توسعه نایافته. گروه توسعه یافتگان صنعتی در غرب و شرق، به امكانات و تسهیلاتی همچون دانش فنی و تكنولوژی پیشرفته، نیروی انسانی ماهر ون متخصص، ماشین ها و كالاهای سرمایه ای توانمند، مواد خام و انرژی زیاد و ارزان، شبكه حمل و نقل گسترده داخلی و خارجی، وسعت بازارهای ملی و یبن المللی و توانائی رقابت در بازارهای جهانی دست یافته اند.

كشورهای پیشرفته صنعتی با به كارگیری مكانیسم های قیمت و مبادله وضعیت بازرگانی جهانی را به زیان كشورهای كم رشد تحت تاثیر قرار می دهند.

یكی از این مكانیسم ها سود بری كشورهای صنعتی از طریق پائین نگاه داشتن قیمت فرآورده ها و مواد اولیه ای است كه از كشورهای كم رشد و توسعه نایافته دریافت می كنند. چنانكه سالها دراز در مورد نفت، چنین بود و امروزه دوباره از راه اعمال سیاستهای گوناگون به اثرگذاری بر قیمت نفت به سود خود و به زیان كشورهای تولید كننده در بازار جهانی دست یا زیده اند.

فراگرد توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی:

در جریان رشد و توسعه اقتصادی كشورها، به ویژه در دوران كنونی، چندین مسئله اساسی در زمینه بازرگانی خارجی وجود دارد كه باید آگاهانه در آنها تامل كرد:

1- در اقتصادهای ساده و ابتدائی كه كشاورزی و دامپروری و استخراج و صادرات مواد خام اساس فعالیتهای اقتصادی است. نسبت بازرگانی خارجی به درآمد ناخالص ملی، بجز در مورد صادرات مواد خام كه اغلب توسط شركتهای خارجی بهره برداری می‌شود، اندك است. در آغاز رشد اقتصادی كشورها از راه گسترش ظرفیت های صنعتی، این نسبت به سرعت افزایش می یابد و بویژه در مراحل نخستین توسعه، بازرگانی خارجی سریعتر از درآمد ملی رشد می كند. این كیفیت، هم به تنهائی در مورد یك كشور و هم در مورد بازرگانی جهانی در مجموع صادق است.

در مراحل پیشرفته تر، با آنكه نخست از نظر كمیت شبر میزان تجارت خارجی افزوده می شود، ولی رفته رفته میزان سرعت این افزایش رو به كاستی می گذارد و تعادلی نسبی در حجم مبادلات بین المللی برقرار می گردد. نكته اخیر به ویژه در مورد كشورهای صنعتی امروز جهان (بخش پیشرفته) صادق است.

2- ستون فقرات و محور اصلی رشد و توسعه اقتصادی هر كشور، جریان صنعتی شدن آن است. مفهوم صنعتی شدن جامعه فراگردی تاریخی است كه ابعاد گوناگون و وسیع آن نباید صرفاً با نصب و تاسیس كارخانه های صنعتی تعبیر و توصیف شود، بلكه ایجاد تاسیسات زیر بنائی چون گسترش شبكه راهها و خطوط آهن تسهیلات هوائی و دریائی، افزایش ظرفیت بندرها و فرودگاه ها، توسعه منابع انرژی چون ذغال سنگ و نفت و گاز و ایجاد تاسیسات برق، بهره برداری وسیع و موثر از معادن زیرزمینی، مكانیزاسیون كشاورزی و بهره برداری علمی از مراتع و جنگلها، توسعه شیوه‌های نوینه دامپروری و ایجاد تاسیسات تولیدی دام و طیور و محصولات غذائی حاصل از آن، گسترش امور آموزشی و تحقیقاتی در زمینه امور فنی- تولیدی در سطح وسیع ملی، تدارك و بهره گیری از نیروی انسانی كار آزموده و ماهر، دستیابی به تكنولوژی ملی و محلی برای ساخت تجهیزات، وسائل و ابزار فنی جهت رفع نیازهای اقتصاد ملی، افزایش توان و ظرفیت تولیدات و تنوع بخشیدن به آن از طریق ارتقای سطح سازماندهی موثر تولید در تمام زمینه ها، ایجاد نرمها و استانداردهای اقتصادی- اجتماعی، یعنی مجموعه ای از رفتارها و سازمانها و نهادهای اجتماعی و روابط جدید مورد نیاز جامعه صنعتی، و بالاخره استقرار شبكه گسترده ای از خدمات تأمین و رفاه اجتماعی چون بهداشت و درمان، بیمه همگانی، سیستم های مالی و اداری یاری دهنده و… از جمله ضرورتهای رشد و گسترش جامعه صنعتی به شمار می آید كه عوامل و عناصر اولیه و بنیادین آن الزاماً از طریق مكانیسم مبادلات و بازرگانی خارجی تأمین شدنی است و در مراحل بعدی متقابلاً به رشد و توسعه آینده آن یاری می رساند.

امكانات و محدودیتهای بالقوه توسعه صادرات:

از بررسی ارقام قطعی دهه 1362-1353 و اطلاعات مقدماتی دو ساله 1363 و 1364 و همچنین پیش بینی روندهای آینده صادراتی كشور می توان به نكات در خور توجه زیر دست یافت:

- در زمینه صادرات نفت، با توجه به سقوط قیمت و عدم تعادل در بازار عرضه و تقاضا، به نظر نمی رسد كه در آمد ارزی آن بتواند همانند سالهای گذشته در سطحی بالا منابع مورد نیاز اقتصاد كشور را تأمین كند، و هرگاه روند كنونی پائین افتادن قیمت هر بشكه نفت خام پایدار بماند، سطح در آمد ارزی حاصل از صدور نفت احتمالاً از آنچه پیش بینی می شود نیز پائینتر خواهد افتاد. در مقابل، هرگونه بهبودی در وضع قیمتها، در جهت عكس، به بالا رفتن میزان درآمد خواهد انجامید. با این حال آنچه از مجموع شرایط كنونی دریافت می شود، بی ثباتی قیمتها و نوسان آن در كوتاه مدت است و از همین رو با محاسبه هرگونه تغییر پیش بینی شدنی، دست كم در سال 1365 میزان درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت، حدود نیمی از درآمد سالهای پیش برآورد می شود.

بازرگانی بین‌المللی و توسعه صنعتی

مجموعه سیاستها و خط مشی هائی كه معمولاً از طریق ابزارهای تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای در بازرگانی خارجی توسط دولت در راستای هدفهای توسعه اقتصادی اعمال می شود سیاست بازرگانی خارجی نام گرفته است.

در مورد واردات هدف از سیاست بازرگانی خارجی به نظم در آوردن ورود كالاها به منظور تنظیم بازار داخلی و حمایت مناسب و به موقع از تولید كنندگان داخلی و تأمین نیازهای لازم آنان در راستای هدفها و استراتژیهای توسعه اقتصادی جامعه است. دولت با اعمال سیاست وارداتی می تواند فعالیتهای تولیدی جامعه را هدایت كند و با وضع حقوق و عوارض گمركی و ایجاد انواع محدودیتها تولید كنندگان را از گزند رقابت نابرابر كالاهای خارجی در موارد لزوم مصون دارد.

فهرست مطالب

عنوان                                                 صفحه

 

 

  

مقدمه..................................

فراگرد توسعه اقتصادی و بازرگانی خارجی..

تحولات صادرات كشور....................

صادرات نفت و گاز.....................

صادرات كالاهای غیرنفتی (صنعتی و سنتی)..

امكانات و محدودیتهای بالقوه توسعه صادرات

بازرگانی بین‌المللی و توسعه صنعتی......

دیگاههای نظری حاكم بر تجارت خارجی كشورهای در حال توسعه.......................................

واقعیات حاكم بر تجارت جهانی...........

خود اكتائی صنعتی.....................

مسئله انتخاب و انتقال تكنولوژی........

تقسیم كار جهانی......................

شركتهای فراملیتی.....................

تولید نوعی نظام جدید در اقتصاد جهانی..

ظهور و گسترش اقتصاد نمادی در برابر اقتصاد واقعی

 

 

 

مقیاس اقتصادی و خود اتكائی صنعتی......

توسعه سیستم تكنواكونومیك..............

جدولها...............................

نتیجه گیری...........................

 

 

 

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت ارکان جهت ساز راهبردی مقاله اشتغال زایی و ایجاد فرصت های شغلی در اصناف تولیدی و خدمات فنی دانلود پاورپوینت حسابــداری وقف و موقوفات مقاله مقایسه شاعران زن و مرد تحقیق کامل درباره خیار گلخانه ای