👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله اهمیت انرژی روشنایی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله اهمیت انرژی روشنایی

مقاله اهمیت انرژی روشنایی

اهمیت انرژی روشنایی

روشنایی

تعاریف و كمیتهای اصلی روشنایی

1- شدت نور(Luminous Intensity)

شدت نور، قوت نور ساطع شده از منابع نور را به دست می دهد. شدت  نور منابع معمولی در زوایای مختلف متفاوت است در ابتدا كه شمع برای روشنایی مورد قرار می گرفت شدت نور یك شمع استاندارد در صفحه افق به عنوان واحد شدت نور مورد  استفاده قرارگرفت كه با K مشخص  می شد. این استاندارد  رضایت بخش نبود و در سالهای بعد استانداردهای گوناگونی معرفی شدند كه اهم آنها شمع (Hefner kerte) و شمع بین المللی (International candly) برد. و اما در سال 1948 استاندارد بین المللی جدیدی برپایه تشعشع كننده ای در درجه حرارت انجماد پلاتین عینی 2045 شدت نور كه با I نشان داده می شود با واحد كاندیدا اندازه گیری می شود.

2- شارنوری (Luminous Flux)

یك منبع نور كه در هم جهات دارای شدت نور یكنواخت 1 كاندیلاست را در مركز مختصات كروی درنظر بگیرید. میزان نور یا شارنوری را كه از هرامتدادیان زاویه فضای خارج می شود، واد شارنوری یا یك لومن (Lumen) می نامیم. اگر شدت نور I() كاندیلا باشد. شارنورانی این چنین محاسبه می گردد.  

رابطه بالا را به صورت مشتق نیز می توان نوشت:  

       در رابطه بالا زاویه نضمایی است.

3-  درخشندگی (Luminance)

اگر دو منبع نورانی كه شدت نور برابر ولی اندازه فیزیكی مختلف داشته باشند، به طور پشت سرهم رؤیت شوند منبعی كه كوچكتر است درخشنده تر به نظر می رسد، درخشندگی L در هرجهت را با نسبت شدت نور ساطع شده از منبع در آن جهت به مولفة سطح منبع نورانی در آن جهت تعریف می كنیم و چنین می نویسیم:

 

لذا واحد درخشندگی كاندیلا برمترمربع كه به نیت (Nit)  هم معروف است.

4- توزیع شدت نور به منحنی پخش نور:

 بیشتر منابع نوری، منابع نقطه ای نیستند و لذا شدت نور یكنواخت درجات مختلف ندارند نحوه توزیع شدت نور یك منبع برای محاسبات نوری با اهمیت است و معمولاً توسط سازنده لامپ اندازه گیری می شود و به عنوان منحنی پخش نور داده می شود. برای نمایش پخش نور روشهای مختلفی ممكن است كه منحنی های قطبی یكی از معمولترین روشهاست.

شدت نور بسیاری از چراغها دارای تقارن حول محور عمود چراغ است و برای نمایش پخش نور تنها یك منحنی دریكی از صفحات قائم كافی است.

در این منحنی ها زاویه از محور قائم كه از چرا‏غ می گذرد اندازه گیری می شود و در هرزاویه فاصله شعاعی منحنی از محل چراغ شدت نور در آن زاویه را مشخص می كند.

...

كابل و كابل كشی

مقدمه

برای عایق كردن سیم ها و كابل ها از كاغذ، كاغذ آغشته به روغن، لاستیك طبیعی و لاستیك مصنوعی استفاده می شده است. كاغذ به علت خصوصیات عایقی بسیار خوبی كه دارد امروزه جزءلاینفك كابل های فشارقوی می باشد. اما در فشار ضعیف به علل اقتصادی كمتراستفاده می شود. لاستیك طبیعی و مصنوعی نیز در عایق كابلها استفاده  قرار می گرفته اند اما دارای معایبی هستند از قبیل اینكه به سهولت می سوزند، در نور آفتاب و در گرما ترك می خورند، به سهولت رطوبت جذب می كنند و همه اینها باعث می شود خاصیت عایقی آنها كاهش یابد و به همین دلیل امروزه كمتر مورد استفاده قرار می گیرند. لذا بیشتر از انواع كابلهای گازی و كابلهای روغنی می توان این كابلها را كابلهای جامد نامید.

كابلهای لاستیكی امروزه توسط كابلهای PVC به كلی كنارگذاشته شده اند و شاید فقط به خاطرمصارف كاملاً اختصاصی مانند برق رسانی دركشتی، هنوز ساخته می شوند. ولی قبل از اینكه كابلهای PVC به بازار عرضه شود، از آنها با غلاف سربی با علامت NCK و یا برون غلاف سربی با علامت NCC در اختلاف سطح های حداكثر 6كیلووات استفاده می شد. كابل های پلاستیكی عموماً از عایق مصنوعی به نام پلی وینیل كلراید كه توسط كلره كردن اتیلن بدست می آید ساخته می شوند از PVC خالص نمی توان درصنعت كابل سازی استفاده كرد. زیرا این ماده نرم كننده و مواد پركننده و رنگ به پودر PVC و مختصر حرارت دادن، مادة شیوه مانندی بدست می آید كه می توان از آن به راحتی برای روكش سیم و پوشش كابل ها استفاده كرد.

ماده PVC كه برای روكش سیم  و غلاف خارجی كابل از آن استفاده می شود، دارای تركیبات مختلفی است زیرا روكش سیم باید دارای استقامت الكتریكی خوب و پوشش كابل باید دارای استقامت مكانیكی خوب باشد كابل های PVC برای اختلاف سطح تا 1كیلووات بدون غلاف فلزی ساخته می شوند و از سه لایه: عایق سیم، ماده پركننده و پوشش خارجی تشكیل می شود (كابل NYY) ...

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق تاریخ خوارزمشاهیان مبانی نظری دیدگاه آلوسی و علامه طباطبایی در مورد توحید و صفات الهی پاورپوینت آمفی تئاتر کلوسوم 15 اسلاید مبانی و پیشینه نظری پایان نامه هویت بررسی خصوصیات مغناطیسی سنگ ها در منطقه داورن