👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق نیازهای معنوی انسان

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق نیازهای معنوی انسان

تحقیق نیازهای معنوی انسان

تحقیق نیازهای معنوی انسان

فهرست مطالب:

حقیقت و ماهیت انسان

نظریه روحیون

نظریه مادیون

معنویات انسان

نیازهای معنوی انسان ازدیدگاه امام خمینی

منابع

................................................................

چکیده:

حقیقت و ماهیت انسان

می‏دانیم که درباره حقیقت و ماهیت انسان ، اختلاف نظرهایی وجود دارد. بطور کلی دو نظریه اساسی در مقابل یکدیگر قرار گرفته‏اند : نظریه " روحیون " و نظریه " مادیون "

نظریه روحیون

براساس نظریه روحیون ، انسان حقیقتی‏ است مرکب از جسم و روان ، و روان انسان ، جاویدان است و با مردن‏ او فانی نمی‏شود . همچنانکه می‏دانیم منطق دین و مخصوصا نصوص اسلامی بر همین‏ مطلب دلالت می‏کند.

معنویات انسان

در عین اینکه درباره حقیقت و ماهیت انسان چنین اختلاف نظر بزرگی وجود دارد، درباره یک مسئله دیگر اگر چه با این مسئله وابستگی دارد هیچگونه‏ اختلاف نظری نیست و آن این است که یک سلسله امور وجود دارند که در عین‏ اینکه از جنس ماده و مادیات نیستند و می‏شود نام آنها را معنویات‏ گذاشت به انسان ، ارزش و شخصیت می‏دهند. انسان بودن انسان به این امور است، یعنی اگر این معانی را از انسان بگیرند، با حیوان هیچ فرقی‏ نمی‏کند.

به عبارت دیگر انسانیت انسان به ساختمان جسمانی او نیست که‏ هر کسی که یک سرو دو گوش داشت و پهن ناخن و مستوی القامه بود و حرف‏ زد، انسان است، حال هر که و هر چه می‏خواهد باشد ، نه ، اینطور نیست.

  سعدی همین مطلب را به این زبان گفته است:

تن آدمی شریف است به جان آدمیت

                                                         نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

اگر آدمی به چشم است و زبان و گوش و بینی

                                                            چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

اگر آدم بودن به داشتن همین اندام است، همه از مادر ، آدم به دنیا می‏آیند . نه ، آدم بودن به یک سلسله صفات و اخلاق و معانی‏ای‏ است که انسان به موجب آنها انسان است و ارزش و شخصیت پیدا می‏کند.

امروزه همین اموری که به انسان ارزش و شخصیت می‏دهند و اگر نباشند انسان‏ با حیوان تفاوتی ندارد، به نام " ارزشهای انسانی " اصطلاح شده است.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت تصمیم گیری در سازمان مبانی نظری بهزیستی ذهنی، رضایت از زندگی پاورپوینت اجزای ساختمان پروژه شبیه سازی صف بانك تك سرور با نرم افزار ارنا بررسی تاثیر هوش فرهنگی بر پیشرفت دنیای امروز